Zakup mieszkania lub domu – jakie koszty musisz jeszcze uwzględnić?

Koszt zakupu mieszkania lub domu jest największą kwotą, jaką należy zapłacić przy kupnie nieruchomości. Są jednak inne dodatkowe koszty, o których należy pamiętać. Mamy między innymi podatek VAT, opłaty związane z kredytem czy taksę notarialną. Sprawdź, jakie jeszcze opłaty trzeba uwzględnić, kupując mieszkanie lub dom.

Dodatkowe koszty przy zakupie mieszkania lub domu

Jeśli chcesz kupić mieszkanie lub dom, powinieneś liczyć się z dodatkowymi wydatkami. Zakup nieruchomości to jedno. Wiąże się z nim jednak dużo więcej opłat, które łącznie mogą wynieść ponad kilkanaście tysięcy złotych. To, za co dokładnie zapłacisz, uzależnione jest od między innymi wartości nieruchomości, sposobie finansowania jej zakupu (gotówka / kredyt), pochodzenia nieruchomości (rynek pierwotny / wtórny), wsparcia przy zakupie, sytuacji prawnej lokum i jego ubezpieczenia. Opłaty przy kupnie mieszkania (https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/) bywają obowiązkowe (podatek i taksa notarialna), ale też obligatoryjne (na przykład polisa mieszkaniowa). Mogą też zależeć od osobistej sytuacji, czyli kosztów zaciągniętego kredytu.

Dodatkowe koszty związane z nabyciem nieruchomości dzielą się na kilka grup. Najważniejsza to wydatki na poczet kredytu hipotecznego, podatki i notariusz. Do mniejszych opłat zaliczają się sądowe (wpis do księgi wieczystej) i koszty pozyskania dokumentów, które są potrzebne do sfinalizowania transakcji.

Taksa notarialna i podatek VAT – co trzeba wiedzieć?

W Polsce umowa kupna-sprzedaży powinna mieć formę aktu notarialnego. Jeśli takowego nie będzie, umowa w świetle prawa uznawana jest za nieważną. W naszym kraju taksę notarialną zwyczajowo opłaca osoba kupująca mieszkanie lub dom. Wysokość kosztów notarialnych zależy w większej części od wartości nieruchomości. Im droższa, tym wyższa opłata dla notariusza. Opłaty są jednak usankcjonowane prawnie – narzucona jest górna granica stawki zależnej od wartości domu lub mieszkania. Minimalna taksa notarialna to 100 zł, a maksymalna 100 000 zł. Opłaty najczęściej oscylują wokół kilku tysięcy – rzadko jest to kilkaset złotych.

Jeśli chodzi o podatek VAT, kupując mieszkanie od dewelopera, trzeba go zapłacić. Przy nieruchomościach z rynku pierwotnego naliczany jest 8% podatek VAT, choć bywają wyjątki od tej reguły. Wliczają się do nich mikroapartamenty – czytaj tu. Zgodnie z prawem, aby lokal można było sprzedać jako mieszkanie, powinien mieć minimum 25 m2 powierzchni użytkowej. Mikroapartamenty zwykle mają znacznie mniejszy metraż, więc prawnie nie traktuje się ich jako mieszkania, tylko lokale użytkowe. Wówczas w przypadku takich nieruchomości obowiązuje 23% podatek VAT.

Na jakie jeszcze koszty zwrócić uwagę?

Przy zakupie mieszkania lub domu do zapłacenia jest podatek PCC, czyli podatek od czynności cywilnoprawnych. Dotyczy on jednak nieruchomości z rynku wtórnego. Nie ma jednej wysokości tego podatku, ponieważ zależy ona od wartości mieszkania. Zwykle jest to 2% jego wartości. Kolejna sprawa to koszty kredytu hipotecznego. Kształtują się za sprawą między innymi odsetek i dodatkowych opłat czy prowizji bankowych. Do łącznych kosztów kredytu można wliczyć RRSO lub CKK. Warto zwrócić uwagę na te dwa elementy, zawierając umowę kredytową. Przy kredycie hipotecznym pojawiają się również jednorazowe opłaty, takie jak koszty wyceny nieruchomości, prowizja bankowa i opłaty przygotowawcze. Należy też pamiętać o dokumentacji, jaką zgromadzić trzeba podczas ubiegania się o kredyt hipoteczny.

Wymarzonej nieruchomości poszukać można na własną rękę. Można też jednak wspomóc się wiedzą i doświadczeniem specjalistów. Ta druga opcja oczywiście generuje dodatkowe koszty – najczęściej od 1,5% do 3% wartości transakcyjnej domu lub mieszkania. To niemało, jednak można otrzymać fachowe wsparcie, dzięki czemu wymarzone „cztery kąty” znajdziemy przy niskim nakładzie energii.

Nie można też zapomnieć o polisie mieszkaniowej. W przypadku kredytowanej nieruchomości taka polisa obowiązuje – przy zakupie gotówkowym ubezpieczenie jest obligatoryjne. Koszt polisy zależy od wielu czynników, jednak najważniejsze to: wybrany zakres ochrony i wartość nieruchomości. Podstawowe ubezpieczenie mieszkania, którego banki wymagają przy kredycie, jest relatywnie niewielkim kosztem dodatkowym. Porównując go z na przykład taksą notarialną, podatkiem od zakupu nieruchomości, czy prowizją bankową, to naprawdę mała suma. W skali roku zabezpieczyć finansowo lokum można już za ok. 200 zł. Dodatkowo można też rozszerzyć ubezpieczenie o różne ryzyka, na przykład OC w życiu prywatnym czy kradzież z włamaniem, a także dodatkowe mienia (na przykład ruchomości domowe). Składka będzie wyższa, jednak my uzyskamy kompleksową ochronę.

Jeśli budujesz dom, pamiętaj również o wydatkach na materiały i robociznę. Konieczne będzie wniesienie dodatkowych opłat, które niekoniecznie są symboliczne. Koszty wzrosną przez konieczność nabycia między innymi projektu budowlanego, wypisu i wyrysu z planu zagospodarowania przestrzennego, opłaty skarbowe i mapę zasadniczą. Wymienione koszty przekroczyć mogą w sumie ponad 10 tys. zł. Większość pochłonie zakup projektu budowlanego.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *