Dlaczego jakość pościeli jest tak istotna dla higieny?

Pościel to siedlisko roztoczy i innych drobnoustrojów, które powodują podrażnienia skóry oraz inne konsekwencje zdrowotne. Istotne jest jej częste wietrzenie, pranie, ale wpływ na naszą higienę i zdrowie ma również jej jakość. Warto jest wybierać te, które zapewniają nam przepływ powietrza i wchłaniają wilgoć, zwłaszcza w okresie letnim lub podczas choroby, gdy pocimy się najwięcej. 

Jak często zmieniać pościel?

Pościel to siedlisko roztoczy, baterii, grzybów i innych drobnoustrojów. Dlatego też bardzo ważne jest częste jej zmienianie, co najmniej raz na dwa tygodnie. W okresie letnim, gdy wilgotność naszej skóry jest wyższa, roztocza rozwijają się szybciej, powodując przy tym alergię, których objawami są duszności, katar czy podrażnienia skórne, które wymagają leczenia. Wszystkie części pościeli, takie jak poszewki na kołdrę, poduszki czy prześcieradło należy także wymieniać na nowe przynajmniej raz na dwa lata.

Jakość pościeli — jaką wybrać?

Przede wszystkim powinniśmy wybierać pościel, która nie jest wykonana ze sztucznych materiałów, które nie przepuszczają powietrza. Na rynku znajdziemy wiele jej rodzajów, jednak najbardziej pożądane i bezpieczne są te posiadające certyfikat jakości. Dobrej jakości pościel to ta wykonana z naturalnego materiału jak bawełna, jedwab, satyna bawełniana czy flanela.

Bawełna

Jest to najczęściej wybierana pościel, która posiada certyfikat. Istnieje wiele aspektów, które wpływają na jej wysoką jakość, na przykład jest wykonana z materiału naturalnego, dzięki któremu skóra oddycha podczas snu. Dzięki temu nasz sen będzie komfortowy, a w upalne dni nie będzie nam pod nią zbyt gorąco. Co więcej, zachowanie jej w czystości jest bardzo łatwe, ponieważ można prać ją w wysokiej temperaturze i prasować. Świetnie sprawdzi się w przypadku, gdy nasza skóra jest bardzo delikatna i wrażliwa oraz gdy jesteśmy alergikami.

Flanela

Flanela jest rodzajem bawełny i świetnie sprawdzi się w okresie jesienno – zimowym, ponieważ jest ciepła i miękka. Co więcej, flanela nie jest podatna na uszkodzenia i będziemy mogli korzystać z niej aż do momentu wymiany na nową. Wyróżnia się ona splotem skośnym lub pionowym i pokrywa ją meszek, który podczas prania zostaje uszkodzony, dlatego tez wymiana pościeli flanelowej, jest konieczne co najmniej raz w roku.

Lniana

Jest to świetna pościel dla alergików, ponieważ jest antystatyczna i antyalergiczna. Dodatkowo na jej wysoką jakość wpływa odporność na zabrudzenia i przepuszczalność powietrza podczas snu. Okres, w którym można ją użytkować, nie jest określony, świetnie sprawdzi się zarówno podczas zimy, jak i lata. Jest zdecydowanie wytrzymałym materiałem, jednak wymaga prasowania, ponieważ podczas prania łatwo się gnie.

Satynowa

Jest to odpowiedni wybór na okres letni, gdy na dworze jest gorąco. Pościel satynowa w dotyku jest chłodna i gwarantuje nam przewiewność.

Wełniana

Pościel wełniana sprawdzi się podczas upalnych, jak i zimnych nocy. Jest przepuszczalna, a zarazem odpowiednio odprowadza wilgoć, nawet gdy podczas snu bardzo się pocimy. Co więcej, materiał ten nie przyciąga kurzu i roztoczy, dlatego też jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla alergików.

Wysokiej jakości pościel – dlaczego jest ważna dla higieny?

Kupując wysokiej jakości pościel, posiadającą certyfikat będziemy mieli gwarancję, że komfort naszego snu będzie odpowiedni. Kurz, roztocza, grzyby i inne drobnoustroje bardzo chętnie osiadają się na pościeli, gdzie mają odpowiednie warunki do rozwoju, dlatego tez tak ważne jest jej częste pranie, prasowanie i wietrzenie. Dzięki temu alergia nie będzie dla nas straszna, a roztocza, które żywią się starym naskórkiem, nie będą miały warunków do bytowania na niej.

Artykuł powstał we współpracy z Softimi.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *