Ubezpieczenie turystyczne – dlaczego warto je mieć podczas każdego wyjazdu?

Podczas podróży za granicę należy pamiętać o posiadaniu polisy turystycznej, która w razie wypadku podczas wypoczynku zapewni nam pomoc medyczną. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EJUZ) respektowana jest aż w 32 krajach Unii Europejskich. Dzięki niej nie tylko wszelkie świadczenia medyczne będą refundowane poza granicami Polski, ale również pokryje nasz transport do kraju helikopterem w razie potrzeby. 

Dlaczego warto, jest mieć ubezpieczenie turystyczne podczas wyjazdu na wakacje?

Wakacje zawsze kojarzą nam się z wypoczynkiem, słońcem, zwiedzaniem. Należy jednak pamiętać, że tak jak w Polsce, w każdej chwili możemy ulec nieszczęśliwemu wypadkowi lub zachorować. Lokale produkty spożywcze są bardzo kuszące, lecz zdarzyć się może, że się zatrujemy i konieczna będzie wizyta u lekarza i wykupienie leków. Jeśli nie wykupimy przed wyjazdem ubezpieczenia turystycznego, konieczne będzie pokrycie wszystkich kosztów, zresztą bardzo wysokich, na własną rękę. Dlaczego warto, jest wykupić ubezpieczenie turystyczne przed wyjazdem?

Szkody w czasie podróży

Jeśli zdarzy nam się zniszczyć wypożyczony sprzęt turystyczny lub uszkodzimy wypożyczone auto, to ubezpieczenie turystyczne zapewni zwrot kosztów, które będziemy musieli ponieść. Podczas wyboru polisy należy zwrócić uwagę, co zostało w niej uwzględnione, ponieważ niektóre z nich nie obejmują przytoczonych przykładów. Najbardziej atrakcyjne są te wyższe warianty, które nie są tak ograniczające.

Pomoc medyczna w razie choroby i wypadku

Koszty leczenia poza granicami Polski zawsze wiążą się z koniecznością mocnego nadszarpnięcia naszego domowego budżetu. Takie wydatki jak opłata za wizytę lekarską, zakup leków, drobne zabiegi lub pobyt w szpitalu wiążą się z ogromnymi sumami, które mogą być dla nas niemałym zaskoczeniem. Dzięki wykupionemu ubezpieczeniu turystycznemu będziemy mieli gwarancję, że pokryje ono wszystkie te medyczne przypadki. Warto jest również wiedzieć, że w krajach Unii Europejskiej powinno wynosić ono około 30 tysięcy euro na osobę. Jeśli jednak wybieramy się do krajów poza Unią jak Japonia czy Kanada, powinno być ono dużo wyższe.

Transport medyczny do Polski

Należy pamiętać, że w razie wypadku i poważnych urazów, powrót do Polski może okazać się bardzo trudny. W takiej sytuacji ubezpieczenie turystyczne pokryje transport medyczny do kraju za pomocą ambulansu lotniczego, gdzie zostaniemy przetransportowani w pozycji leżącej. Są to bardzo wysokie koszty, które wynoszą około 10 tysięcy złotych, a w niektórych przypadkach jak na przykład transport z Turcji kwota ta sięga nawet do 70 tysięcy złotych.

Nieszczęśliwy wypadek

Wszelki uszczerbek na zdrowiu, jak złamania kończyn wymaga nie tylko wizyty w szpitalu, transportu do domu, ale również rehabilitacji już w kraju. Są to wysokie koszty, które decydując się na ubezpieczenie turystyczne, zostaną pokryte w formie odszkodowania z polisy. Pamiętajmy, że im wyższa suma NNW, tym wyższe odszkodowanie.

Pomoc ratownicza

Wybierając się na wakacje w góry poza granicami naszego kraju, musimy wziąć pod uwagę, że możemy ulec w nich wypadkowi. Niestety wiąże się to nie tylko z udzieleniem pomocy przez medyków, ale również pomoc ratowników typu GOPR. Dzięki wykupieniu ubezpieczenia turystycznego mamy pewność, że wykorzystanie specjalistycznego sprzętu czy pomoc helikoptera będzie bezpłatna.

Dodatkowo ubezpieczenia turystyczne wykupione przed zagraniczną podróżą obejmuje również pomoc podczas zgubienia bagażu, wsparcie przy awarii auta, pomoc tłumacza, ochronę sprzętu. Warto jest mieć je podczas wyjazdu, by wakacje faktycznie były spokojne, bezpieczne i beztroskie, a w razie konieczności uzyskać specjalistyczną pomoc podczas problemów. Dodatkowo jest to gwarancja, że nie wrócimy z nich zadłużeni i nie będziemy mieli środków na leczenie czy rehabilitację już w granicach naszego kraju.

Artykuł powstał we współpracy z Meritumubezpieczenia.eu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *