Wazektomia – na czym polega zabieg i ile kosztuje? 

Nieinwazyjny zabieg wazektomii przeprowadza się u mężczyzn i polega na podwiązaniu nasieniowodów, aby w 99 % zabiegać ciąży. Zabieg ma na celu uniedrożnienie nasieniowodów w taki sposób, by plemniki z jąder nie mogły wędrować. Zabieg ten w większości przypadków jest odwracalny, zanim jednak się na niego zdecydujemy, powinniśmy dowiedzieć się, na czym dokładnie polega i jaki jest jego koszt.

Wazektomia – czym jest i na czym polega?

Wazektomia jest zabiegiem neurologicznym, który polega na podwiązaniu nasieniowodów u mężczyzny, w taki sposób, by zatrzymać transport plemników. Najczęściej decydują się na niego panowie, którzy nie chcą mieć dzieci, choć zdarza się, że wykonuje się ze względów zdrowotnych. Należy wiedzieć, że zabieg wazektomii jest odwracalny i w większości przypadków istnieje możliwość przywrócenia drożności nasieniowodów, zabieg ten nazywany jest rewazektomią.

Co ważne przeprowadzenie wazektomii absolutnie nie wpływa na doznania seksualne mężczyzn, co więcej erekcja oraz wytrysk nie ulegają zmianom. Jedyną różnicą jest to, że ich sperma nie może zapłodnić komórki jajowej kobiety, ponieważ pozbawiona jest plemników.

Wazektomia – jak przebiega?

Podstawową zaletą przeprowadzenia zabiegu wazektomii jest jej bezinwazyjność, oznacza to, że nie traktowana jest ona jako operacja. Sam zabieg przeprowadza się bardzo szybko, ponieważ polega na nakłuciu w znieczuleniu miejscowym. Lekarz przeprowadzający zabieg nakłuwa lub delikatnie nacina skórę i odsłania nasieniowód i zakłada na nie klipsy tytanowe w odstępach co kilka milimetrów. Następnie przycina przewód, a jeśli jest taka konieczność, usuwa kilka milimetrów tkanki. Po wszystkim zamyka naczynka. Jeśli chodzi o ślad po zabiegu, to na mosznie jest on prawie niewidoczny.

Wazektomia – przeciwskazania

Na zabieg wazektomii najczęściej decydują się mężczyźni, którzy nie chcą mieć w przyszłości potomstwa lub w przypadkach, gdy ich kobiety nie mogą zajść w ciąże z powodu problemów zdrowotnych, które mogą prowadzić do zagrożenia lub utraty życia. Nie kiedy powodem może być ryzyko choroby genetycznej, która może być dziedziczna.

Zanim panowie przystąpią do zabiegu zmuszeni są wykonać kilka koniecznych badań jak antygen HBS czy morfologia. Jeżeli są one w normie, to nie ma przeciwwskazań do tego, by zabieg został przeprowadzony. Po zabiegu należy wykonać morfologię nasienia, aby sprawdzić, czy zabieg się udał i czy ruchome plemniki nadal znajdują się w nasieniowodzie.

Jeśli natomiast chodzi o skutki uboczne lub powikłania po przeprowadzonym zabiegu wazektomii, to zdarzają się one bardzo rzadko, jednak są możliwe. Są to między innymi: krwiaki i siniaki, krew w spermie, zapalenie najądrza, stany zapalne, zespół bólowy lub ziarniak nasienny.

Ile kosztuje zabieg wazektomii?

W Polsce zabieg wazektomii nie jest zakazany i karalny, jednak według przepisów za spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu grozi 10 la, a pozbawienie człowieka możliwość rozmnażania nim jest. Nie oznacza to jednak, że nie można go wykonać. Wiele klinik przeprowadza zabiegi i otacza swoich pacjentów opieka. Warto jest zapoznać się z ofertą na stronie: https://royal-clinic.pl/oferta/urolog/wazektomia/. Uzyskamy na niej nie tylko szczegółowe informacje, ale również dane kontaktowe do specjalisty, który rozwieje nasze wątpliwości.

W Polsce za zabieg wazektomii płaci się około 2-3 tysięcy złotych, niektóre kliniki dają pacjentom możliwość rozłożenia kosztów na raty, co jest atrakcyjne i zachęcające. Przed podjęciem decyzji o wazektomii warto, jest wcześniej spotkać się ze specjalistą, w celu uzyskania szczegółowych informacji. Zabieg w większości przypadków jest odwracalny, jednak zdarzają się przypadki, że tak sienie staje, warto, jest zatem wcześniej dokładnie przemyśleć swoją decyzję i podjąć ją całkowicie świadomie, biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *