Dlaczego boję się ginekologa – jak przełamać wstyd?

Każda kobieta, która chce cieszyć się dobrym zdrowiem powinna wiedzieć, jak ogromne znaczenie ma profilaktyka. Dotyczy to również regularnego wykonywania badań ginekologicznych takich jak np. cytologia. Nie da się jednak ukryć, że statystyki dotyczące przeprowadzania tych badań w naszym kraju są zatrważające. Wiele kobiet nie poddaje się im, ponieważ boją się wizyty w gabinecie ginekologa. To poważny problem, z którym należy walczyć. Dlatego też przygotowaliśmy krótki artykuł, z którego dowiesz się jak przełamać wstyd i zadbać o swoje zdrowie.

Każda kobieta powinna choć raz w roku odwiedzać gabinet ginekologa w celu wykonania podstawowych badań. Pozwala to na wykrycie infekcji czy zmian nowotworowych na wczesnym ich stadium co zwiększa szanse na wyleczenie. Niestety wiele pań odczuwa wręcz paniczny strach przed wizytą u ginekologa. Inne zaś zmagają się z paraliżującym uczuciem wstydu. Przyjrzyjmy się, jakie są tego przyczyny.

Lęk przed ginekologiem – jakie są jego przyczyny?

Przyczyn lęku przed wizytą u ginekologa jest naprawdę wiele. Przede wszystkim wciąż jest to temat tabu – o kobiecej seksualności czy narządach rozrodczych nie mówi się często, przez co wiele pań wciąż traktuje te tematy jako coś wstydliwego. Bywa również, że pacjentki boją się negatywnej oceny lekarza lub nieprzyjemnych komentarzy na temat swojego wyglądu. Zdarza się, że jest to wynikiem wcześniejszych doświadczeń. Pacjentka, która usłyszała obraźliwy komentarz lub nieprzyjemny dowcip podczas badania może słusznie obawiać się, że sytuacja taka się powtórzy. Lęk przed ginekologiem może być również spowodowany opowieściami innych kobiet. Wiele z nich chętnie opowiada o nieprzyjemnych doświadczeniach z gabinetów, co może wzmagać w nas strach przed wizytą u ginekologa. Lęk może być również spowodowany brakiem wiedzy na temat tego jak wygląda wizyta u ginekologa, badanie czy pobieranie próbek. Edukacja na ten temat wciąż nie jest bowiem w naszym kraju najlepsza. Dotyczy to szczególnie dziewcząt i młodych kobiet.

Jak przełamać się do regularnych wizyt ginekologicznych?

Niezależnie od przyczyny strachu przed ginekologiem jest to jeden z tych lęków, które warto zwalczyć. Na szczęście, istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które mogą nam w tym pomóc.

Pierwszym z nich jest oczywiście znalezienie dobrego lekarza, którego będziemy w stanie obdarzyć zaufaniem. Bardzo często przyjmują oni w prywatnych, nowoczesnych i doskonale wyposażonych placówkach takich jak https://royal-clinic.pl/. Poszukując kliniki i odpowiedniego lekarza warto sprawdzić opinię innych pacjentek. Na wielu stronach internetowych możemy znaleźć opinie dotyczące nie tylko jakości obsługi lekarskiej ale również wyposażenia gabinetu czy personelu. Wybierając klinikę cieszącą się dobrymi opiniami możemy poczuć się spokojniejsze.

Po drugie, warto uświadomić sobie, że dla lekarza jesteśmy po prostu pacjentką. Nie patrzy on na nas w sposób seksualny, nie ocenia naszego wyglądu a jedynie stan zdrowia. Jeśli będzie to nasza pierwsza wizyta u ginekologa warto poczytać nieco więcej o konsultacji ginekologicznej, jej przebiegu i o tym, czego możemy się spodziewać. Posiadając wiedzę na ten temat nie będziemy nieprzyjemnie zaskoczone standardowymi procedurami medycznymi.

Warto również powiedzieć o swoich obawach i lękach lekarzowi. Wielu z nich wiedząc, że mają do czynienia z pacjentką, która odczuwa lęk lub wstyd zachowuje się empatycznie, udziela szczegółowych informacji oraz odpowiedzi na zadane pytania. Pozwala to pacjentkom poczuć się pewniej.
Dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą bliskiej nam osoby, najlepiej bardziej doświadczonej kobiety takiej jak mama czy przyjaciółka. Nie wejdzie z nami do gabinetu, jednak może dodawać nam otuchy podczas oczekiwania na wizytę.

Panie, które bardzo stresują się wizytą u ginekologa mogą również skorzystać ze zbawiennego wpływu technik relaksacyjnych takich jak liczenie w myślach czy kontrolowanie swojego oddechu. Czasem wystarcza zaledwie kilka chwil by oswoić swój strach i stawić czoło wyzwaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *