Kiedy powinno się nosić ortezę?

Ortezy ortopedyczne mają na celu unieruchomienie uszkodzonej kończyny lub innej części tułowia. Ortezy traktowane są jako zamienniki dla gipsu, dzięki nim możemy zrobić szybsze postępy w rehabilitacji i szybciej wrócić do sił. Kiedy powinniśmy zdecydować się na jej noszenie?

Co to jest orteza?

Osoby korzystające z ortezy ortopedycznej uważają, że są one lekkie, wygodne i nowoczesne. Dodatkowo ich stosowanie zmniejsza obrzęki, odciąża więzadła, mięśnie i stawy oraz daje większą swobodę w poruszaniu się. Wykonane są one z softek, włókna szklanego, włókna węglowego oraz dzianiny.

Orteza ortopedyczna jest rodzajem sprzętu, który ma na celu odciążenie stawu oraz doprowadzenie do szybszego funkcjonowania po przebytej chorobie, skręcaniu, urazie lub złamaniu. Orteza porównywana jest do gipsu, jednak jest o wiele lżejsza. Zakupić ją możemy w sklepach medycznych, w których dostępne są ortezy: stabilizujące stawy skokowe, nadgarstki, łokcie, barki czy kolana. Służą do stabilizacji mięśni kończyn górnych i dolnych, tułowia oraz stawów. Zazwyczaj używa się je przy urazach, ale również po zabiegach operacyjnych.

Orteza — kiedy należy jej używać?

Ortezy ortopedyczne można podzielić na kilka rodzajów, biorąc pod uwagę miejsce ich przeznaczenia. Lekarz zaleca jej stosowanie, biorąc pod uwagę to, w jakim miejscu konieczne jest jej założenie, najczęściej jest to kończyna dolna, górna lub kręgosłup.

Orteza kręgosłupa

Zazwyczaj stosuje się ją u osób, które mają problemy z bólem odcinka lędźwiowego, osteoporozą oraz złamaniem trzonów kręgowych. Lekarze zalecają je także przy uszkodzeniach stawu barkowo – obojczykowego, z wyszczególnieniem odcinka szyjnego kręgosłupa oraz podczas leczenia schorzeń mięśni szyi.

Orteza kończyny dolnej

Najczęściej znajdują one swoje zastosowanie podczas urazów ścięgna Achillesa, skręceniach, zwichnięciach stawu skokowego, przy leczeniach stanów zapalnych, kontuzjach stawów kolanowych, urazach.

PRZECZYTAJ  Roger Salla - kim jest mąż Karoliny Pisarek?

Orteza kończyny górnej

Bardzo często zdarza się, że lekarz zaleca założenie ortezy nadgarstka, kciuka, dłoni, stawu łokciowego. Stosuje się je przy różnych kontuzjach i urazach nadgarstka, urazach łokcia, bólu atletycznego, wywołanego stanami zapalnymi czy naciągniętych więzadłach.

Rodzaje ortez

Ortezy ortopedyczne dzieli się na 4 kategorie, zależne od celu założenia oraz funkcji, jakie mają spełniać. Są to:

  • orteza korekcyjna, którą stosuje się po operacjach
  • orteza stabilizacyjna, która używana jest po urazach i operacjach
  • orteza kompresyjna stosowana wśród sportowców w celu ochrony i profilaktyki
  • orteza kompensacyjna, które ma na celu wsparcie mobilności

Orteza– czy warto ją stosować?

Ortopedzi uważają, że nie tylko warto stosować ortezy, ale czasem jest to konieczne. Ich użytkowanie wpływa nie tylko na skuteczność terapii, ale również komfort pacjenta. Wiele osób zastanawia się, czy ortezę powinno się zdejmować na noc do spania. Pamiętajmy, że ma ona za zadanie stabilizować i wspomagać leczenie urazów oraz chorób. Warto jest więc wiedzieć, że to, czy możemy zdjąć ją na noc, zależy od decyzji ortopedy lub fizjoterapeuty, który bierze pod uwagę miejsce stosowania, jej rodzaj, etap leczenia oraz komfort pacjenta.

Na rynku znajduje się wiele modeli, które są bardzo elastyczne, dzięki czemu zdejmowanie ich na przykład do kąpieli i ponowne zakładanie jest bezproblemowe i szybkie.

Noszenie ortezy ma na celu zapewnienie pacjentowi ochrony poprawy funkcji oraz wsparcia, dlatego bardzo ważne jest, aby stosować się do zaleceń lekarza, ortopedy lub fizjoterapeuty. To oni decydują o tym, czy konieczne jest noszenie jej przez cały dzień, czy przez kilka godzin oraz czy możemy zdejmować ją na noc. Pamiętajmy jednak, że niezależnie od podjętych przez nie decyzji warto, jest zrobić sobie przerwę i ćwiczyć mięśnie tak, by po długim czasie korzystania z niej nie borykać się z problemem ich zaniku.

PRZECZYTAJ  Dlaczego i kiedy warto powiększyć piersi?

Dziękujemy https://vitalmed-24.pl za pomoc przy stworzeniu artykułu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *