Niacynamid i ceramidy – jakie kosmetyki wybrać?

Czy istnieją składniki aktywne, które będą odpowiednie niemal dla każdej skóry, a ich działanie będzie wielokierunkowe? Zdecydowanie tak. Ceramidy i niacynamid to substancje, które wzajemnie uzupełniają się w pielęgnacji. Zapewniają działanie nawilżające, przeciwzapalne, antyoksydacyjne i rozjaśniające. W poniższym wpisie znajdziecie informacje o tym, jak działają wspomniane substancje aktywne, a także jak włączyć je do pielęgnacji. Zapraszamy do lektury.

Jakie właściwości wykazują ceramidy?

Ceramidy są substancjami, które nie tylko są wykorzystywane w kosmetykach, ale również występują naturalnie w ludzkiej skórze. Ich zadaniem jest wypełnianie przestrzeni międzykomórkowych, dzięki czemu poprawiają szczelność naskórka. Obecność ceramidów w skórze chroni przed nadmierną utratą wody, a także ogranicza wnikanie wszelkich potencjalnie niebezpiecznych substancji ze środowiska zewnętrznego.

Często zdarza się, że na skutek różnych czynników ilość ceramidów w naskórku zostaje zredukowana. Wprowadzenie do pielęgnacji retinoidów, kwasów AHA lub BHA może przyczyniać się do wspomnianego stanu. Skóra staje się sucha, szorstka, podrażniona, a także nadmiernie reaktywna w odpowiedzi na stosowanie różnych produktów kosmetycznych. By przywrócić skórze równowagę, warto zaaplikować np. krem z ceramidami.

Szczególną uwagę na obecność tych składników w pielęgnacji powinny zwrócić osoby, których skóra jest sucha, odwodniona, podrażniona, wrażliwa, ale także normalna, mieszana, tłusta i trądzikowa, które utraciły naturalną ochronę w wyniku nieodpowiedniego dbania o skórę, leczenia farmakologicznego czy postępowania w gabinecie kosmetologicznym.

Dla kogo polecany jest niacynamid?

Niacynamid, znany inaczej jako witamina B3, to obecnie jeden z najczęściej stosowanych składników aktywnych w pielęgnacji. Jego szerokie działanie i zastosowanie zostało docenione przez producentów kosmetycznych. Niacynamid aplikowany na skórę pobudza syntezę ceramidów przez komórki naskórka, tym samym wspomagając naturalną ochronę skóry i poprawiając nawilżenie. Dodatkowo wykazuje działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne, co szczególnie często wykorzystywane jest w kosmetykach dla skóry trądzikowej oraz objętej przewlekłym stanem zapalnym, gdzie wolne rodniki powstają w znacznej oraz szkodliwej dla skórze ilości. To jednak nie wszystkie ze wspaniałych właściwości tego składnika. Niacynamid hamuje transport barwnika do komórek naskórka przyczyniając się do wyrównania kolorytu skóry i zmniejszenia widoczności przebarwień. Warto wiedzieć, że składnik cechuje się zwykle dobrą tolerancją, a jego stosowanie wiąże się z niskim ryzykiem podrażnień. Tak szerokie zastosowanie witaminy B3 sprawia, że doskonale odnajdzie się w pielęgnacji skóry mieszanej, tłustej, trądzikowej, a także z widocznymi przebarwieniami.

Najczęściej wybieraną formą kosmetyku jest serum z niacynamidem. Produkty różnią się względem siebie zastosowanym stężeniem, a także wspomagającymi składnikami aktywnymi. Nie wiecie jakie serum z niacynamidem wybrać? Odwiedźcie stronę Topestetic, gdzie znajdziecie najlepsze kosmetyki z witaminą B3.

Ceramidy i niacynamid w kosmetykach, czyli jak wprowadzić je do pielęgnacji?

Produkty z ceramidami mogą być stosowane zarówno w pielęgnacji porannej, jak i wieczornej. Zwykle kosmetyki ze wspomnianymi składnikami aktywnymi cechują się dosyć bogatą formułą, dlatego jeśli nie preferujecie takich konsystencji do aplikacji porannej, warto stosować je wieczorem. Przed użyciem kosmetyku należy zapoznać się z zaleceniami producenta odnośnie właściwego stosowania.

O ile ceramidy możemy łączyć niemal z każdymi innymi substancjami aktywnymi, to w przypadku niacynamidu określono kilka wskazówek. Nie zaleca się aplikacji witaminy B3 w jednej pielęgnacji z witaminą C w postaci kwasu askorbinowego. Związane jest to z różnicą pH, w której substancje wykazują najlepsze działanie. Najłatwiej jest rozdzielić te kosmetyki w pielęgnacji. Rano możemy zaaplikować serum z kwasem askorbinowym, zaś wieczorem produkt z witaminą B3.

Jeśli wybraliście już swoje serum z niacynamidem, to pamiętajcie, że ta forma kosmetyku wymaga również aplikacji wybranego kremu dobranego do potrzeb skóry. Doskonałym dopełnieniem będzie krem z ceramidami, a najciekawsze propozycje przygotowaliśmy na stronie Topestetic.

W ostatnich latach niacynamid i ceramidy okryły się niesamowitą sławą. Nic dziwnego, skoro posiadają tak szerokie zastosowanie i będą odpowiednie niemal dla każdej skóry. Należy jednak wspomnieć, że najlepsze efekty osiągniemy wtedy, gdy kosmetyk będzie dobrany do indywidualnych potrzeb skóry. Odwiedźcie stronę www.topestetic.pl, gdzie możecie skorzystać z darmowych porad kosmetologicznych. Dodatkowo do każdego zamówienia dołączone są próbki, dzięki czemu dobranie odpowiedniego kosmetyku nie będzie już zmartwieniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *